06-08-2018
Mediacja gospodarcza jako jedna z alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów wymaga od prawnika wielu tzw. „miękkich” umiejętności, których niejednokrotnie im brak.
Jakie umiejętności są tu kluczowe?
Jak skutecznie poprowadzić mediacje?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania, które poprowadzi certyfikowany mediator gospodarczy wspólnie z coach’em biznesowym.
09-04-2018
Informacja prasowa *PDF: Mediacja remedium na rosnące zadłużenie branży budowlanej
22-03-2018
Tematem spotkania w Izbie Brytyjskiej są „Procesy budowlane i spory nieruchomościowe a ADR. Mediacja remedium na rosnące zadłużenie branży budowlanej?” Podczas spotkania zaprezentowane zostaną alternatywne metody rozwiązywania konfliktów (ADR) w branży nieruchomościowej.
O tym w jaki sposób temu zapobiec i jak ograniczyć koszty rosnących lawinowo sporów w tej branży mówić będzie Dr Ewelina Stobiecka, inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji przy Izbach Gospodarczych, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie, członek Zespołu ds. Prawa Gospodarczego przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju.
Spotkanie adresowane jest do: członków zarządów i właścicieli firm sektora nieruchomości, menedżerów odpowiedzialnych za planowanie kosztów i budżety, prawników wewnętrznych przedsiębiorstw branży nieruchomości.
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i jest bezpłatne dla firm zrzeszonych w izbach założycielach MCM oraz zaproszonych gości.
REJESTRACJA
22-03-2018
27-03-2018 | Procesy budowlane i spory nieruchomościowe a ADR
Mediacja remedium na rosnące zadłużenie branży budowlanej
15-05-2018 | Rozwiązania procedury cywilnej w zakresie zastosowania mediacji
Zestawienie najważniejszych instrumentów prawnych z mediacją w tle
19-06-2018 | Zastosowanie mediacji w sporach z sektorem publicznym
Zadania i rola Prokuratorii Generalnej
10-09-2018 | Kompetencje miękkie „soft skills” prawnika a procedury ADR
Narzędzia pomocne prawnikowi w skutecznej mediacji (prawnik jako pełnomocnik i mediator)
09.10.2018 | Sukces na sali sądowej porażką biznesową mocodawcy
Rola pełnomocnika przedsiębiorcy/urzędu/korporacji w kreowaniu biznesu klienta/mocodawcy
01-2017
Mediacje nie są zakorzenione w polskiej kulturze. Niestety, bliższy jest nam model procesowania się i wprowadzanie mediacji trzeba zaczynać od edukacji.
Konflikty w organizacjach mają swoje podłoże w braku informacji, złej informacji, złej strukturze pracy lub procesu. Zazwyczaj udaje się je rozwiązać dość łatwo.
Artykuł prasowy Joanny Bileckiej w PersonelPLUS | styczeń2017: Mediacje w biznesie
25-11-2016
Statystyki pokazują, że najbardziej narażonymi na spory sądowe branżami są branża nieruchomości i budowlana, ale nie tylko. Mimo wejścia w życie w styczniu 2016 Ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, intensywnej promocji mediacji przez Ministerstwo Rozwoju, działań edukacyjnych prowadzonych przez renomowane ośrodki mediacyjne, ilość zawartych ugód, zwłaszcza tych z sektorem publicznym, nadal nie jest imponująca. Sektor prywatny chce mediować, sektor publiczny również. Co zatem stoi na przeszkodzie i jakie działania zostały podjęte, żeby umożliwić stronom pozasądowe rozwiązanie konfliktów?
Mediować można w każdej chwili
Od 1stycznia 2016 sędziowie mają obowiązek nakłaniania do mediacji. Sprawę do mediacji można skierować na każdym etapie postępowania sądowego. Ustawodawca przewidział też szereg zachęt proceduralnych i ekonomicznych. Na poziomie racjonalnym argumenty te trafiły do stron sporów gospodarczych, czas przekuć to na praktykę.
- Żeby móc zakończyć proces inwestycyjny, muszę mieć zaznaczoną informację „nie ma sporów na kontrakcie”, marzę o tym, żeby z budżetu Generalnej Dyrekcji zniknęła pozycja „spory i roszczenia”. Mimo, że mamy zapis o polubownym rozwiązywaniu sporów, w praktyce nie ma jednak tego mechanizmu. Myślę, że mechanizm prawny, gdyby się pojawił, byłby dużą zachętą, że jednak mediacje można stosować. Uważam, że na wyeliminowanie wielu sporów pozwoli formuła rozjemstwo na kontrakcie a drugim elementem mogłyby być mediacje czy arbitraż a dopiero na końcu sąd i do tego należałoby dążyć – komentuje Iwona Stępień-Pilipczuk.
Dr Ewelina Stobiecka, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie, inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji, członek Zespołu ds. Prawa Gospodarczego przy Ministrze Rozwoju zachęca jednak do stosowania mediacji również w przypadku rozpoczętych sporów, często zalegających w sądach.
- W polskim systemie prawnym nie można wykluczyć możliwości porozumienia się. Istnieją spory trwające bardzo długo a osoby, które przy nich zaczynały pracować często już nie pracują i kontrolę przejęli prawnicy. Natomiast widzę światełko w tunelu, które już obowiązuje, związane z ustawą, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku a mianowicie jest to fakt wprowadzony do kodeksu cywilnego, że sędzia na każdym etapie postępowania powinien namawiać strony sporu do zawarcia ugody, w tym do mediacji. Wydaje mi się, że obecnie jest nawet więcej możliwości, żeby taki spór, powstały na bazie kontraktu, który nie zawierał klauzuli mediacyjnej, skierować do mediacji. Oczywiście podstawową sprawą w tym zakresie jest wola obydwu stron. I jeżeli to są strony sektora prywatnego, to nie ma żadnego problemu. A jeżeli chodzi o mieszaną konstelację, gdzie jest zaangażowany sektor publiczny, to być może regulacje proponowane przez Ministerstwo Rozwoju będą temu sprzyjały. W Polsce brak klauzuli mediacyjnej w kontrakcie nie ogranicza w żaden sposób przystąpienia do mediacji, jednak renomowane ośrodki mediacji takie jak Międzynarodowe Centrum Mediacji przy Izbach Przemysłowo-Handlowych rekomendują jej stosowanie – dodaje Dr Stobiecka.
Wnioski ekspertów
Wszystkie powyższe wnioski powstały w wyniku debaty, która odbyła się w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. Spotkanie pt. „Alternatywne metody rozwiązywania sporów w sektorze nieruchomości, budownictwa i infrastruktury” zorganizowane przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową, Międzynarodowe Centrum Mediacji, RICS (The Royal Institution of Chartered Surveyors) i Kancelarię Taylor Wessing dedykowane było przedstawicielom branży budowlanej i nieruchomości. W seminarium i debacie udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz doświadczeni praktycy rynku. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęły Izby, będące propagatorami polubownych metod rozwiązywania sporów i obok Izby Brytyjskiej założycielami Międzynarodowego Centrum Mediacji: Belgijska Izba Gospodarcza, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Włoska Izba Handlowo Przemysłowa w Polsce, Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.
Artykuł prasowy Wolters Kluwer: MCM - Mediacje z sektorem publicznym
21-03-2016
Dr Ewelina Stobiecka, inicjator i koordynator MCM, partner zarządzająca w Taylor Wessing w Warszawie oraz Joanna Plaisant, LLM Country Manager RICS w Polsce, podpisały deklarację partnerską.
Rozwój mediacji, promocja i stosowanie praktyk w branży nieruchomości i budownictwa to wspólny cel przyświecający działaniom obu prestiżowych instytucji. Wzajemna współpraca MCM i RICS opierać się będzie na wymianie międzynarodowych doświadczeń, wsparciu merytorycznym oraz wspólnych projektach w sektorze nieruchomości i budownictwa.
„Branża nieruchomości to niewątpliwie sektor borykający się z częstymi konfliktami, których rozstrzygnięcie zajmuje sądom gospodarczym dużo czasu i które są bardzo kosztowne. Mediacje dają tutaj ogromne szanse nie tylko na znalezienie najbardziej relewantnego rozwiązania problemu, ale i na zachowanie dobrych relacji biznesowych, które zaowocować mogą kontynuacją współpracy przez strony sporu.” – komentuje dr Ewelina Stobiecka.
„Rozstrzyganie sporów na rynku nieruchomości wymaga umiejętności łączenia wiedzy z różnych obszarów: budownictwa, prawa cywilnego, wyceny nieruchomości, ekonomii, prawa podatkowego, zarządzania projektami. Jestem przekonana, że eksperci RICS wniosą w prace MCM niezbędne kompetencje oraz ponad 40-letnią praktykę w zakresie polubownego rozstrzygania sporów. W Polsce prowadzimy aktualnie szkolenie dla pierwszych mediatorów, którzy wniosą zdobyte w ramach RICS wiedzę i doświadczenie na polski rynek. Dzięki współpracy z MCM będziemy mogli wykorzystać tak potrzebny mediacjom efekt skali, aby jak najwięcej uczestników rynku mogło przekonać się o tym, że to szybki, efektywny kosztowo i sprzyjający utrzymaniu długotrwałych relacji biznesowych sposób rozwiązywania konfliktów, będących nieodłącznym elementem funkcjonowania rynku” - mówi Joanna Plaisant LLM, Country Manager RICS w Polsce.
„Partnerstwo z RICS jest dla nas bardzo ważne. Ambicją MCM jest współpraca z najlepszymi branżowymi organizacjami, do których niewątpliwie należy RICS. Dzięki temu, jako izby bilateralne oraz MCM, mamy jeszcze lepsze narzędzia do wspierania firm, zwłaszcza w sektorze nieruchomości, gdzie spór często ma wymiar międzynarodowy.” – podsumowuje Joanna Jaroch-Pszeniczna Wicedyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, Przewodnicząca Rady MCM.
Informacja prasowa *PDF: MCM_RICS-partnerem-Miedzynarodowego-Centrum-Mediacji
15-03-2016
07-06-2016 godz. 9:00-11:00 - CCIFP: ul. Widok 8, Warszawa
Branża nieruchomości to biznes, w którym każdy konflikt wiąże się z ogromnymi kosztami biznesowymi i finansowymi.
Proces sądowy niszczy nie tylko istniejącą relację biznesową, ale i wprowadza element niepewności trwający niejednokrotnie kilka lat, którego obsługa generuje dodatkowe (nieraz nieprzewidywalne) koszty.
Jak temu zapobiec? Jak ograniczyć koszty zawisłego już sporu?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania, w którym zaprezentowane zostaną nowe rozwiązania prawne wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania konfliktów.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną narzędzia prawne, które pozwolą na realne oszczędności w firmach oraz zaprezentowane zostanie innowacyjne podejście do konfliktów i sporów gospodarczych w branży nieruchomości.
Spotkanie adresowane jest do:
- członków zarządów i właścicieli firm,
- menedżerów odpowiedzialnych za planowanie kosztów i budżety,
- prawników wewnętrznych przedsiębiorstw branży nieruchomości.
Prowadzący:
dr Ewelina Stobiecka, koordynator MCM
Informacje i zgłoszenia CCIFP
15-03-2016
13-04-2016 godz. 10:00-12:00 - CCIFP: ul. Widok 8, Warszawa
Zapraszamy na ekskluzywne spotkanie dedykowane prawnikom wewnętrznym przedsiębiorstw (in-house lawyers) poświęcone nowym obowiązkom wynikającym ze znowelizowanych przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego, które weszły w życie 01.01.2016 roku.
Podczas spotkania, w krótkiej prezentacji, przedstawione zostaną nowe przepisy wprowadzone do KPC ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów oraz ich praktyczne aspekty.
Porozmawiamy również o narzędziach prawnych, które pozwolą na realne oszczędności w firmach, zaprezentujemy innowacyjne podejście do sporów gospodarczych, opowiemy o roli prawnika w mediacji a także przedstawimy korzyści dla przedsiębiorstw płynące z szybkiego i efektywnego rozwiązywania konfliktów.
Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy praktykami prawa, pracującymi w różnych sektorach.
Prowadzący:
dr Ewelina Stobiecka, radca prawny, mediator, inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji oraz partner zarządzający w Taylor Wessing w Warszawie
Prosimy o potwierdzenie przybycia do 11 kwietnia przez formularz na stronie CCIFP: "Zgłoszenie na szkolenie".
19-02-2016
W dniu 19.02 odbyło się kolejne spotkanie Rady Międzynarodowego Centrum Mediacji działającego przy międzynarodowych izbach handlowych. Rada, która spotyka się cyklicznie, podczas pierwszego w tym roku spotkania, podjęła temat nowych obowiązków przedsiębiorców wynikających ze znowelizowanych przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego, które weszły w życie 01.01.2016 roku.
Jednym z najbardziej istotnych jest konieczność podjęcia próby polubownego rozwiązania sporu jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego. Przedsiębiorca bowiem lub też reprezentujący go prawnik wedle nowych przepisów są zobowiązani w pierwszym piśmie procesowym podać sądowi informację czy podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu.
Rada zgodziła się, że MCM może dawać stronom (przedsiębiorcom) przymierzającym się do wniesienia sprawy do sądu odpowiednią przestrzeń do podjęcia takiej próby. MCM wydawać także będzie stosowne zaświadczenia, które strona, w przypadku niepowodzenia mediacji, będzie mogła wykorzystać w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Poza tym omówiono bieżące sprawy związane z działalnością MCM, pozytywnie rozpatrzono wniosek o wpis na listę mediatorów oraz przyjęto plan działania MCM na najbliższe tygodnie.
02-11-2015
Możliwości upowszechnienia mediacji w rozwiązywaniu sporów gospodarczych oraz szanse i zagrożenia dla rozwoju tego obszaru w Polsce to główne tematy konferencji prasowej która odbyła się 28 października 2015 r. w ramach organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki cyklu wydarzeń promocyjno-edukacyjnych „Dzień bez konfliktu w biznesie”.
Informacja prasowa *PDF: Konferencja 28-10-2015: „Dzień bez konfliktu w biznesie”
YouTube: „Dzień bez konfliktu w biznesie”
13-10-2015
Ministerstwo Gospodarki zaprasza przedsiębiorców na seminarium, warsztat i dyskusję poświęconą mediacji gospodarczej.
29 października 2015, w Centrum Zielna, ul. Zielna 37, w Warszawie w godzinach 9:00-15:30 w ramach organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki cyklu wydarzeń promocyjno-edukacyjnych „Dzień bez konfliktu w biznesie” odbędą się: seminarium, warsztat i dyskusja, dotyczące mediacji gospodarczej oraz nowej Ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów.
Podczas wydarzenia uczestnicy poznają najnowsze trendy oraz korzyści wynikające ze stosowania alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów. Będą mieli także okazję do szerszego zapoznania się z informacjami na temat praktycznego zastosowania mediacji w prowadzeniu biznesu, a dzięki zaproszonym ekspertom - doświadczonym praktykom mediacji, poznają polskie i międzynarodowe standardy związane z rozwiązywaniem konfliktów poza sądem.
Informacja prasowa *PDF: MCM_Informacja-prasowa_Seminarium-i-warsztat_Dzien-bez-konfliktu-w-biznesie_131015
08-10-2015
W ramach organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki cyklu wydarzeń promocyjno-edukacyjnych „Dzień bez konfliktu w biznesie”, poświęconych tematowi mediacji gospodarczych.
22 października 2015 w ramach organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki cyklu spotkań „Dzień bez konfliktu w biznesie” we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej, przy ul. Widok 8 w Warszawie, w godzinach 12:00-14:00 odbędzie się „Lunch z mediacją”.
„Lunch z mediacją” dedykowany jest przedsiębiorcom zainteresowanym poszerzeniem swojej wiedzy na temat mediacji – jako skutecznej, szybkiej, pozwalającej oszczędzić czas i pieniądze metody rozwiązywania sporów gospodarczych.
do pobrania *PDF: Informacja prasowa
do pobrania *PDF: Zaproszenie
07-10-2015
Cykl imprez promocyjno-edukacyjnych zorganizowanych przez Ministerstwo Gospodarki
„Dzień bez konfliktu w biznesie” to cykl imprez promocyjno-edukacyjnych zorganizowanych przez Ministerstwo Gospodarki, mających na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz wzrost świadomości na temat alternatywnych metod rozwiązywania sporów gospodarczych, rozwiązywanie konfliktów poza sądem - w drodze mediacji, z udziałem niezależnego, profesjonalnego mediatora a w szczególności ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce poprzez zmniejszenie finansowych obciążeń związanych z postępowaniem sądowym, skrócenie czasu rozstrzygania sporów, zwiększenie kultury prawnej oraz wprowadzanie i promocję najwyższych standardów z tym związanych.
załącznik *PDF: Dzień bez konfliktu w biznesie - wydarzenia
„Dzień bez konfliktu w biznesie” odbywa się w związku z realizacją projektu pn. „Centra Arbitrażu i Mediacji – projekt pilotażowy”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
14-07-2015 | Deklaracja współpracy CEDR & MCM
27-04-2015 | Ministerstwo Gospodarki - Skuteczna mediacja: jak doprowadzić do porozumienia w biznesie
14-04-2015 | SPCC - Legal Morning Meeting
03-03-2015 | CCIFP - Rendez-vous biznesu, debata z udziałem wiceministra Mariusza Haładyja, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki
12-02-2015 | posiedzenie Rady MCM
29-12-2014 | Ministerstwo Gospodarki - Konferencja pt. "Centra Arbitrażu i Mediacji - projekt pilotażowy"
27-11-2014 | CCIFP - Kluby wymiany doświadczeń w Izbie Francuskiej
>>>link CCIFP
20-10-2014 | Relacja z Konferencji w Ambasadzie Wielkiej Brytanii
25-03-2014 | Ministerstwo Gospodarki - komentarz powołania MCM
25-03-2014 | Informacja prasowa o powołaniu MCM